FALEM
Atribucija
- bez atribucije: Od Falema maloga dizdara (Vuk III,Сабрана дела Вука Караџића, Српске народне пјесме, издање о стогодишњици смрти Вука Стефановића Караџића 1864-1964 и двестогодишњици његова рођења 1787-1987, Просвета, Београд
Пјесме јуначке средњијех времена, књига трећа 1846, Београд, 1988. (Vuk III) 37:55)
Geografski položaj
Neutvrdiva ubikacija.Epski kontekst
U Rječniku JA smatra se da ovaj ojkonim postoji samo u epici i da za njega ne treba tražiti nikakvu realnu potvrdu. Siže je varijanta pesama Vuk III, 36 i Vuk VI, 49 o tome kako Ograšić serdar (u Vuk III, 36 – Bojičić Alija) skuplja vojsku za pohod protiv kaura ne bi li dokazao da novi junaci nisu gori od starih (vide ). Pesma nije samo iste strukture, već se u njoj javlja i ista formula savrh–sasred–sadno:
Zvaću neke Turske poglavice:
Savrh Bišća Osmanbegovića;
Sasred Bišća Poprženovića;
Sadno Bišća Ogojenovića;
Isprijeka Gologlavovića (Vuk III, 37:46–50).
Pomenuti gradovi su, međutim, drukčiji: Bosanski Novi, Jasenovo, Falem, Orašac, Kladuša. Čardak Diklića u Ravnim Kotarima i Udbinja ponavljaju se u sve tri varijante. Upravo taj detalj govori da je iza ovog ambicioznog epskog pohoda verovatno stajao jedan u nizu lokalnih sukoba koji tako reći nisu ni prestajali sve dok je Udbina bila u turskim rukama (1527–1689).