VRDNIK, Brdnik
Istorijski nazivi
Verdnik, Vednik, Verdnikselo, Verdnik szelo, Rednak, Rednuk
Etimologija
Nejasno, po srednjovekovnim mađarskim zapisima izlazilo bi da je v- sekundarno (up. Vis), možda *Rъdnikъ od korena koji je u sln. rdeč ‘crven’, ali bez paralela. (A.L.)
Atribucija
- pod goru Vruškinju: Ka Brdniku, pod goru Vruškinju (SANU II,Српске народне пјесме из необјављених рукописа Вука Стеф. Караџића, Српска академија наука и уметности, Одељење језика и књижевности.
Пјесме јуначке најстарије, књига друга, Београд, 1974. (SANU II) 28:20)
Geografski položaj
45° 7’ N, 19° 47’ ESelo u Srbiji. Nalazi se u Sremu, severno od Rume i 15 km južno od Novog Sada, na južnoj padini Fruške gore.
Istorijat
Kao mađarski grad, pominje se prvi put 1315. Od grada su ostali samo kula donžon, ostaci još jedne manje kule i deo zida. Ta veća kula je sa svoje čvrstine i snage ušla i u poslovicu: „Dok je Vrdničke kule” (u značenju: dugo, zauvek).
U Vrdniku su neko vreme boravile mošti kneza Lazara pre nego što su vraćene u njegovu zadužbinu, u manastir Ravanicu.
Kod Vuka u Rječniku javlja se kao: „1) selo u Fruškoj gori. 2) namastir kod toga sela (taj se namastir zove i Ravanica).”
Epski kontekst
Pominje se u kontekstu pesme o zidanju Ravanice. Za razliku od Vukovih pesama sa istim naslovom (Vuk II, 35, 36), gde knez Lazar gradi crkvu „u Resavi, kraj vode Ravana”, pesma SANU II, 28 sasvim pogrešno u taj kontekst stavlja vrdničku Ravanicu. Žrtva ovakve zabune mogao je biti samo pevač iz Srema koji nije imao razloga da sumnja u jedinstvenost i autentičnost sremske Ravanice u kojoj su svečeve mošti ležale sve do druge polovine XX v.
Literatura
1950 | Дероко, Александар: Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији, Београд. [157] cobiss |
1966 | Marković, Milica: Geografsko-istorijski imenik naselja Vojvodine, Novi Sad. [196] cobiss |
1969 | Српски рјечник истумачен њемачкијем и латинскијем ријечима, сакупио га и на свијет издао Вук Стеф. Караџић, „Нолит", Београд 1969. cobiss |
1973 | Imenik mesta и Jugoslaviji, „Službeni list", Beograd 1973. [428] cobiss |