ZAGORAK
Atribucija
- bez atribucije: Od Zagorka popa i Novaka (SANU IV,Српске народне пјесме из необјављених рукописа Вука Стеф. Караџића, Српска академија наука и уметности, Одељење језика и књижевности.
Пјесме јуначке новијих времена, књига четврта, Београд, 1974. (SANU IV) 12:29), SMСима Милутиновић Сарајлија, Пјеванија црногорска и херцеговачка, приредио Добрило Аранитовић, Никшић, 1990. (SM) [Пјеванија церногорска и херцеговачка, сабрана Чубром Чојковићем Церногорцем. Па њим издана истим, у Лајпцигу, 1837.] 163
Geografski položaj
42° 37' N, 19° 1' ESelo u Crnoj Gori.
Istorijat
Nalazi se na desnoj obali reke Zete, u donjim Pješivcima, 12 km uzvodno od Danilovgrada. Grupisano je oko potoka Smrdana i zapadno od njega do pod Zagoračku stranu. Razlikuju se Zagorak, koji je na jugu, više crkve sv. Jovana Krstitelja iz XVIII v. (zajednička crkva Zagorčana i Selištana), i Donji Zagorak koji je na severu, ka potoku Dobriku. Glavno je naselje Zagorak, i u njemu je većina (oko dvadeset) kuća na mestu koje se zove Topole, a ostatak na mestu s imenom Ropotine.
Epski kontekst
U pesmi SANU IV, 12 pominje se iz Zagorka pop Novak u neistorijskom kontekstu deobe Muja i Alije. Pesma o pohodu skadarskog vezira na Bjelopavliće (SM 163) bliže locira Zagorak kao mesto »sa dno Plješivacah«.
Literatura
1973 | Imenik mesta и Jugoslaviji, „Službeni list", Beograd 1973. [435] cobiss |
2002 | Енциклопедија православља, 1-3, „Савремена администрација", Београд 2002 [tom 1] cobiss |